Jdi na obsah Jdi na menu
 


Héra

 -          Ochránkyně manželství (ochránkyně rodiny,žen a manželských dětí)

Héra je nejvyšší starověká řecká bohyně, patřící do olympské dvanáctky. Je sestrou a zároveň manželkou Dia a patronkou manželství a zrození.

 

Byla uctívána přibližně v letech 800 př. n. l. (možná i dříve) až do všeobecného přijetí křesťanství. Její postavení je krajně netypické, zastupuje vlastně nejvyšší bohyni (ženské pohlaví), ale přitom její moc nikoli, stejně tak nám mýty ukazují Héru jako velmi rozporuplnou osobnost. V římském pantheonu je jejím protějškem bohyně Iuno. Mezi její schopnosti patřilo měnit podobu, viděla do budoucnosti. Vládla mlhám, bouřím, bleskům. Říká se, že vládla i počasí. Bohyně měla na starosti hlavně manželství a právě k ní se modlily manželky .Byla zároveň také velice žárlivá na svého manžela. Například nymfa Io, Zeus ji musel na poslední chvíli proměnit v krávu, aby ji Héra neviděla. Héra ale vše věděla a proto poprosila Dia, aby ji daroval krávu. Nebo bohyně Léto. Když Héra zjistila, že čeká dítě s jejím mužem nakázala všem ostrovům , aby ji nedovolili zůstat nějakou dobu u nich. Ale na jeden ostrov zapomněla.


Božský původ a vztahy k ostatním bohům

Ze třetí generace bohů se Rheie a Kronovi narodila jako první. Její bratr Zeus se podle mýtu proměnil v malého ptáčka, svedl ji a poté si ji vzal. Porodila mu syna Area, toho však ani jeden z nich, stejně jako ostatní Olympané, neměli příliš v lásce. Dalším je Héfaistos, ale podle některých tradic ho Héra zplodila sama, natruc Diovým záletům. Někdy se také zmiňuje bohyně věčného mládí Hébé a Eileithýia. O jejich otcovství není také zcela jasno. Mezi Héřiny vlastnosti rozhodně patřila žárlivost, která se projevovala nejen k ženám, s kterými ji Zeus podvedl, ale i k následným potomkům. Zvláště slavným se stalo její pronásledování Hérakla.

 

Atributy, emblémové zvíře, zobrazení

Zobrazována byla jako velmi důstojná dáma. Jejím emblémovým zvířetem byl páv, někdy kukačka a jeřáb. Mezi atributy patřilo žezlo, obětní miska a granátové jablko.

Slavnosti

Heraia – novoroční slavnosti, kdy k jejímu chrámu přijížděli na voze, taženém voly. Ohňové slavnosti v Boiótii, které připomínaly obětování Plataei, Diovy milenky (slavnosti se konaly každé čtyři roky pod Olympem).